Wspólna Polityka Rolna – uspokojenie dla agrobiznesu
W trakcie ostatniej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego 2019-24 w Strasburgu, Posłowie poparli osłabienie i zmiany Wspólnej Polityki Rolnej, które działają na niekorzyść osób konsumenckich. Tak zwane „uproszczenia” regulacji są dużym ułatwieniem dla przemysłu i agrobiznesu i spowodują kolejne bariery w dostępie do zdrowej żywności, oraz straty dla środowiska naturalnego i bezpieczeństwa żywnościowego.
Za zdrowiem i prawem do zdrowej żywności dla obywateli zagłosowały 4 osoby z Polski – dr. Sylwia Spurek, Robert Biedroń, Marek Balt oraz Włodzimierz Cimoszewicz.
Rozporządzenie PE – zmieniające rozporządzenie (UE) 2021/2115 i (UE) 2021/2116 w odniesieniu do norm dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska, schematów na rzecz klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt, zmian w planach strategicznych WPR, przeglądu planów strategicznych WPR oraz zwolnień z kontroli i kar, zostało przyjęte. W samym Rozporządzeniu wskazuje się, że: „Dostosowania koncentrują się na zmianach, które są korzystne dla rolników pod względem zmniejszenia obciążeń administracyjnych, elastyczności umożliwiającej administracjom krajowym dostosowanie wdrażania do sytuacji rolników, zmianach w równowadze między wymogami warunkowości a systemami dobrowolnymi, które zachęcają do stosowania ekologicznych praktyk, a także na uspokojeniu beneficjentów pod względem stabilności polityki w okresie obowiązywania planów strategicznych.” Uspokojenie beneficjentów odbędzie się kosztem konsumentów, obywateli, osób zagrożonych ubóstwem żywnościowym i kosztem zdrowia publicznego.
Credit: unsplash.