Tydzień wydarzeń FF4C. Białystok
18, 23 i 24 marca br. odbyły się wydarzenia w Białymstoku, Szczecinie i Poznaniu w ramach programu Ryby jako istoty czujące. W ramach trzech debat eksperckich paneliści i panelistki dyskutowali o wpływie hodowli ryb na ekosystem, bioróżnorodność, zdrowie publiczne i prawa zwierząt.
W Białymstoku, w dyskusji organizowanej ze Stowarzyszeniem LUWIA wzięli udział:
prof. dr hab. Andrzej Elżanowski – zoolog, bioetyk, wykładowca, autor publikacji naukowych. Profesor jest wykładowcą Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, ekspertem Rady Eksperckiej Green REV Institute. Od lat działa na polu humanitarnej ochrony zwierząt i publikuje na temat etyki traktowania zwierząt. Był członkiem Krajowej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach w jej pierwszej kadencji (1999-2003), wiodącym współautorem projektu ostatniej udanej nowelizacji Ustawy o ochronie zwierząt (z 2010 r.) i architektem kampanii (2012-2014) przeciwko ubojowi rytualnemu. Przyczynił się do ulepszenia obowiązującej Ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych i edukacyjnych z 2015 r., która wprowadziła wymóg kwalifikowanej większości 2/3 głosów do zgody lokalnej komisji etycznej na wykonanie doświadczenia na zwierzętach. Obecnie działa jako Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Etycznego oraz jest członkiem 1. Lokalnej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach w Warszawie. W 2004 uhonorowany statuetką Przasnyskiego Koryfeusza.
dr Maja Białek – jest filozofką i kognitywistką z Wydziału Filozofii
Uniwersytetu w Białymstoku. Specjalizuje się w filozofii psychiatrii i
filozofii umysłu, publikuje między innymi na temat antropomorfizmu i badania umysłów zwierząt. W badaniach pomagają jej cztery koty,
najbardziej rudy.
Paweł Chyc – jest antropologiem kognitywnym. Prowadził długotrwałe badania etnograficzne w boliwijskiej Amazonii wśród ludu Moré. Przedmiotem jego badań były między innymi
kulturowe wyobrażenia Indian Moré na temat zwierząt oraz ich wpływ na relacje Moré ze światem przyrody. Przygotowuje swój doktorat w Instytucie Antropologii i Etnologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracuje na Uniwersytecie w Białymstoku jako członek Zakładu Socjologii Poznawczej. Prowadzi stronę na Facebooku: Antropolog w Boliwii.
Luiza Wojda – wolontariuszka w Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – VIVA!, aktywistka prozwierzęca, związana z grudniowymi interwencjami podczas sprzedaży żywych ryb, trenerka kuchni roślinnej, ekolożka, nauczycielka.
Wydarzenia odbywają się w ramach działań Green REV Institute, Future Food 4 Climate oraz organizacji partnerskich w programie Fish Welfare, wspieranym w ramach Movement Grants Animal Charity Evaluators.
Credit: We Animals Media