Green REV Institute uczestniczył w posiedzeniu Komisji Gospodarki i Rozwoju – Informacja Pana Rafała Brzoski o propozycjach zespołu deregulacyjnego i zebranych postulatach środowiska przedsiębiorców. Morgan Janowicz, Green REV Institute przedstawiła stanowisko:
„Przed nami szansa na stworzenie regulacji, które sprzyjają równości na rynku oraz wzmacniają pozycję konsumentów w transformacji systemu żywnościowego.
Chciałabym podkreślić kluczowe postulaty REV i koalicji Future Food 4 Climate:
Po pierwsze RÓWNE TRAKTOWANIE BRANŻY ROŚLINNEJ NA RYNKU. Obowiązujące ograniczenia w zakresie nazewnictwa żywności utrudniają konsumentom dostęp do przejrzystej informacji i wprowadzają sztuczne bariery dla producentów roślinnych zamienników mięsa i nabiału. Oczekujemy, że Polska sprzeciwi się regulacjom, które zakazują używania określeń „burger roślinny”, “szynka roślinna” gdyż wprowadzają one niepotrzebne restrykcje i dezorientują odbiorców.
Chcemy także zapewnienia równego dostępu do finansowania i wsparcia dla sektora roślinnego. Obecny system dopłat i programów wsparcia faworyzuje sektor produkcji zwierzęcej, pomijając przedsiębiorstwa roślinne i dywersyfikację źródeł białka. Kluczowe jest wprowadzenie sprawiedliwej polityki finansowej i dopłat, tak aby sektor roślinny miał równy dostęp do środków – w tym np. do środków polityki promocji produktów rolno-spożywczych.
Po drugie PRAWA KONSUMECKIE – kluczowe jest zagwarantowanie praw konsumenckich dla dostępu do roślinnych posiłków.
Mowa tutaj o Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 2016 r., tzw. rozporządzeniu sklepikowym. Wprowadzenie większego udziału żywności roślinnej w instytucjach publicznych, takich jak szkoły czy szpitale, nie tylko zwiększy wybór dla konsumentów, ale także przyczyni się do redukcji emisji i poprawy zdrowia publicznego. Obecne prawo ogranicza działania szkół dla zdrowej, roślinnej żywności, narzucając konieczność podawania żywności zwierzęcej – mleka i jego przetworów oraz mięsa ryb.
Podobna zmiana jest konieczna w przypadku popularnego Programu dla Szkół w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Szklanka mleka dla dzieci w ponad 11 000 szkół w Polsce nie może być ograniczana do szklanki mleka zwierzęcego – to wyklucza osoby z alergiami, nietolerancją oraz nierówno traktuje podmioty na rynku.
Te zmiany nie są tylko postulatem jednej branży – są niezbędne dla równego traktowania wszystkich uczestników rynku oraz zapewnienia konsumentom prawa do świadomego wyboru. Mam nadzieję, że wspólnie wypracujemy rozwiązania, które pozwolą Polsce stać się liderem sprawiedliwej transformacji systemu żywnościowego.”