Emisje metanu w rolnictwie vs. KE
Posłanka dr. Sylwia Spurek w dniu 11 lipca złożyła do Komisji Europejskiej pytanie wymagające odpowiedzi na piśmie (E-002172/2023) ws. emisji metanu w rolnictwie wynikających przede wszystkim z chowu zwierząt.
Do Komisji skierowano następujące pytania:
- Biorąc pod uwagę skalę emisji metanu w rolnictwie, czy Komisji Europejska uważa, że środki dotyczące rolnictwa zawarte w uzasadnieniu są wystarczające do redukcji emisji metanu do 2030 r. o 30%?
- Czy Komisja zaproponuje dodatkowe środki, aby osiągnąć w rolnictwie ten cel, a jeżeli tak, to kiedy i jakie środki?
- Mając dostęp do wiedzy naukowej na temat źródeł emisji metanu i skutków tych emisji, czy Komisja skorzysta z zaleceń ekspertów zawartych w traktacie roślinnym?
Czy Komisja, mając dostęp do wiedzy naukowej na temat źródeł emisji metanu i ich skutków, wykorzysta zalecenia ekspertów zawarte w Traktacie Roślinnym/ Plant Based Treaty? Do tej pory Unia Europejska nie poparła jeszcze postulatów Traktatu Roślinnego.
Interpelacja została wsparta przez 8 Posłów i Posłanek do PE: Martin Buschmann (NI), Ignazio Corrao (Verts/ALE), Heidi Hautala (Verts/ALE), Karen Melchior (Renew), Jutta Paulus (Verts/ALE), Sirpa Pietikäinen (PPE), Francisco Guerreiro (Verts/ALE), Günther Sidl (S&D)
Photo: Unsplash