Polityka na talerzu. Francja
W kolejnym odcinku EVS Talks Julia Sawka i Morgan Janowicz (Green REV Institute) rozmawiają z Fanny Veillet – Rival, doradczynią polityczną organizacji L214 z Francji.
„Fanny Veillet-Rival: – Ogólnie rzecz biorąc, od prawicy do skrajnej prawicy, istnieje głównie hasło: „więcej francuskiego mięsa, więcej przemysłu i mniej standardów”.
Dawna centrowa większość sprzeciwiała się zmniejszaniu liczby zwierząt hodowlanych i popadła w stagnację w porównaniu do ustawy z 2018 roku autorstwa Hulot i dość ambitnej ustawy klimatycznej z 2021 roku, która umożliwiła wprowadzenie roślinnych posiłków w żywieniu zbiorowym. Z drugiej strony, obie lewicowe formacje, czyli La France Insoumise i Parti Communiste Français, wspierają małe rolnictwo, rolnictwo ekologiczne oraz opcje roślinne. Jednak nie jest to tak naprawdę wyraźnie deklarowane przez Parti Socialiste, która jest dużą częścią lewicowej koalicji, ani tym bardziej przez socjalistów. Powiedziałbym, że Francja deklaruje poparcie dla przechodzenia do bardziej zrównoważonych diet roślinnych, ale moim zdaniem byłoby zaskakujące, gdyby nasz kraj przejął rolę liderki, zwłaszcza w kulturowej bitwie o mięso, która jest głęboko zakorzeniona we Francji. Tożsamość i tradycja są zawsze trudne do podważenia. Niemniej jednak różne organizacje działają na rzecz zrównoważonej żywności, podczas gdy lobby rolnictwa przemysłowego jest znacznie bardziej słyszalne i sprawcze w instytucjach, które kierowały i kierują zaleceniami żywieniowymi, przykładem jest Krajowa Rada Żywienia Zbiorowego, która doradza w kwestii ilości mięsa i produktów mlecznych spożywanych przez miliony ludzi i ma ogromną władzę. Rośnie rynek roślinnych zamienników, a wiele z nich jest produkowanych we Francji, czasami nawet wspieranych przez programy finansowania publicznego, ale nadal bardzo istnieją bardzo podzielone, spolaryzowane zdania w debacie publicznej. Co więcej, poprzedni rząd francuski regularnie próbował zakazać używania terminów takich jak stek czy kiełbasa w odniesieniu do wegańskich alternatyw.”
Credit: unsplash